Results 1 to 11 of 11
    Senior Member Array
    5

Default Dvodimenzionalni Niz

Pozdrav, zanima me zasto se koristi Dvodimenzionalni Niz kod naprimer naziva klase kod Cod Modov-a, ovo sluzi kao primer. Zasta tacno oni sluze i kada se koriste?

Senior Member Array

Mislis na klase[][] ?
    Ne znam ni ja bas tacno, ali string u pawnu cuvas kao string[] = "blabla", i onda kada hoces da imas listu stringova stavljas
    string[][] = { "bla", "bla" }
    Pojma nemam da objasnim ali tako nekako :P Valjda ce neko iskusniji bolje i preciznije objasniti

Moderator Array klipica's Avatar

U nizu sa jednom dimenzijom ti je svaki element jedna vrednost, dok u dvodimenzionalnom ti je svaki element drugi niz. Luka je dao dobar primer - posto su stringovi nizovi, pravis niz stringova. Dvodimenzionalni niz je bukvalno matrica ili tabela. Moze biti i niz nizova razlicitih velicina ako napravis niz konstantan i ne navedes poslednju dimenziju (ovo se zove "jagged array"), mada je ovaj detalj verovatno nevazan.
    Code:
    #YoMama {
        width: 200%;
        overflow: visible;
    }

Senior Member Array

Evo ti i moj neki pokusaj objasnjavanja pa ti biraj sta ti najvise odgovara
    Svaki string je ustvari niz, a svaki clan tog niza je jedan tvoj karakter u string-u.
    Tako da ti kad uradis na primer class_name[][] = { "Bla1", "Bla2" }, tebi je prvi clan niza string "Bla1" a prvi clan string-a "Bla1" karakter "B".

EDIT : Ovo gore je bilo na primeru za klase, a nesto opste za dvodimenzionalni niz/tabelu/matricu :
    Uzecu u obzir da znas kako funkcionisu obicni nizovi, dvodimenzionalni/tabela/matrica ti nije nista drugo nego niz u nizu.
    nesto [i] -> Crveno je o kom nizu se radi, zeleno je o kom clanu tog niza se radi.
    nesto [i] [k] -> Crveno je o kom nizu se radi, zeleno je o kom clanu tog niza se radi, identicno kao i gore.
    Last edited by SkazzY; 21-03-2017 at 01:18.
    Pomoc oko plugina, TS3-a, discord-a mozete dobiti samo u vidu objasnjenja.
    P.S. Nemojte smarati/hejtovati obzirom da to niko ne voli a ja licno cu samo da vas kuliram.
    P.P.S. Nemojte pitati stvari na PM vec otvori temu.

Senior Member Array
    5

Pozdrav, izvinjavam se sto dizem temu, ali idalje bas ne kapiram zasto na primer za ime_klase korisitmo [][] - odnosno dvodimenzionalni niz + da li kada su [] prazne to znaci da imamo beskonacno mnogo slotova?

Senior Member Array

Quote Originally Posted by MatijaS View Post
    Pozdrav, izvinjavam se sto dizem temu, ali idalje bas ne kapiram zasto na primer za ime_klase korisitmo [][] - odnosno dvodimenzionalni niz + da li kada su [] prazne to znaci da imamo beskonacno mnogo slotova?
    Rekao sam ti gore zasto. String u pawnu cuvas kao niz, string[] = "bla". Znaci kada hoces da napravis listu stringova, pravis niz sacinjen od vise nizova(stringova). Klase[][] = { "klasa1" , "klasa2" }
    Da, kada ne definises limit niza ( [] ) znaci da je beskonacan

Senior Member Array
    5

Al kako ja da znam da l je povoljno da koristim [][] ili [][][] tipa. Jel to zavisi koliko stringova cu da koristim i koja je njihova duzina?

Senior Member Array

Klase[broj klasa][broj karaktera svake klase]

Recimo, hocu da napravim 3 klase:
    Code:
    Klase[3][] = {
    "Klasa1",
    "Klasa2",
    "Klasa3"
    }
    Ako hoces da imas 2 klase:
    Code:
    Klase[2][ovo ostavljam prazno kao i gore jer nema potrebe da odredjujem koliko ce karaktera imati naziv klase] = {
    "Klasa1",
    "Klasa2"
    }
    I ako hoces, mozes da ostavis praznu i prvu zagradu tako da posle kada budes dodavao bilo sta mozes samo da dodas na kraj i ne moras da menjas u zagradi broj..
    Isto ti je ako napises:
    Code:
    Klase[2][] = {
    "Klasa",
    "Klasa"
    }
    ili
    Code:
    Klase[][] = {
    "Klasa",
    "Klasa"
    }
    Last edited by luka317; 22-03-2017 at 22:25.

Senior Member Array
    5

E to, hvala brate. k+

Edit : Spread luka i klipica.

Moderator Array Megastorm's Avatar

Sad da se ja nadovezem
    Nizovi u pawnu su donekle typeless.
    To znaci da se ne mora navesti tip osim za Float (mada i tu postoji prica oko skidanja tagova, da ne komplikujem).
    U pawnu svaki jednodimenzionalni niz moze da se tretira kao string, a sta je string nego niz karaktera.
    Kada pravite dvodimenzionalni/visedimenzionalni niz, vi u stvari pravite nizove nizova karaktera.
    Primer matrica:
    Niz od 4 clana(clanove predstavljam kao #):
    [#, #, #, #]

Dvodimenzionalni niz:
    [[#, #, #, #], [#, #, #, #]]

Trodimenzionalni:
    [[[#, #, #, #], [#, #, #, #]], [[#, #, #, #], [#, #, #, #]]]

Uglavnom, jednodimenzionalni sadrzi vise jednostavnih clanova, dvodimenzionalni jedan ili vise jednodimenzionalnih nizova, trodimenzionalni sadrzi vise dvodimenzionalnih i tako dalje...

Senior Member Array
    5

Hvala puno i tebi, K+.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)