Results 1 to 1 of 1

Thread: Instalacija

Senior Member Array

Default Instalacija

Pozz svima, odlucio sam da malo vremena izdvojim i da napisem ovaj tutorial koji ce verovatno pomoci mnogima. Kao sto svi znate, razvoj web sajtova se sve vise bazira na modernim resenjima. U potrazi za kvalitetnim open source web sistemima, Joomla CMS predstavlja veoma dobru soluciju.

Dakle, pocinjemo :

Da bi Joomla software za upravljanje sadrzajem mogao da funkcionise potrebno je da postoji instaliran server Apache, MySQL baza i PHP. Na vasim web serverima u 99% slucajeva sve navedeno postoji instalirano.

Trenutnu verziju Joomle mozete preuzeti sa zvanicog sajta. Ja cu vam ostaviti direktan link.

http://www.joomla.org/download.html

Za instalaciju bilo kog sajta potrebno je folder sa instalacijom smestiti u www folder u vasem FTP prostoru koji predstavlja glavni folder web servera.

U okviru foldera www na vasem FTP-u, prekopirati fajlove iz Joomla instalacionog paketa. Prikaz strukture foldera www prikazan je na sledecoj slici.

Sledeci korak je Mysql baza. Posto ste uradili upload fajlova na vas FTP, sada se ulogujte u vas control panel koji ste dobili od vaseg Web Hosting provajdera.

Najpre na pocetnoj strani vaseg control panela pokrenite opciju phpmyadmin i kreirajte bazu. Naziv baze se proizvoljno bira, u ovom slucaju ja cu izabrati ime "portal", i bira se utf8 standard, zatim se pokrece kreiranje. Time je kreirana baza sa nazivom portal. Pogledajte sliku ispod.

Posto ste napravili novu Mysql bazu, dobicete poruku da je baza uspesno kreirana. Pogledajte sliku ispod.

Sada se moze pristupiti instalaciji Joomla sistema. Baza je obezbedjena (portal), jedino ostaje pristup bazi koji moze biti realizovan preko standarnih parametara. Zbog sigurnosti, ipak je najbolje definisati novog korisnika koji ce pristupati bazi. Najpre se vrsi povratak na naslovnu stranicu phpmyadmin panela, od opcija bira privileges, gde se prikazuje stranica sa definisanim korisnicima nad bazom i gde se bira dodavanje novog korisnika. Pogledajte sliku ispod.

Kod definisanja novog korisnika upisuju se parametri: korisnicko ime, host, lozinka, potvrda lozinke. Za ovaj slucaj ja sam definisao korisnicko ime joomla i lozinka joomla123. Nakon tog unosa bira se opcija Check All gde se konkretnom korisniku nad bazom daju sve privilegije. Zatim se u donjem desnom uglu bira opcija GO. Pogledajte sliku ispod.

Baza i korisnici nad bazom su kreirani. Dobijeni parametri se koriste kod same instalacije Joomla sistema. Parametri baze su sledeći:

Naziv baze: portal (samo moj primer, vi mozete staviti sta god zelite)
    Host: Kod mene je localhost, posto sam ovaj tutorial radio u lokalu, ali vama ce pisati tu ime vaseg domena.
    Korisnik nad bazom (User): joomla (samo primer)
    Lozinka korisnika (password): joomla123 (samo primer)

Kreirani korisnik nad bazom nema nikakve veze sa korisnicima koji ce kasnije biti definisani na Joomla sistemu. Korisnik nad bazom sluzi da Joomla software pristupa bazi kod upisa i citanja svih podataka.

Sada prelazimo na instalaciju Joomla sistema za upravljanje sadrzajem

Preduslovi koji moraju biti ispunjeni da bi se pristupilo instalaciji Joomla sistema za upravljanje sadržajem su :
    1. Instalacioni fajlovi smesteni u www folder
    2. Kreirana baza

Sada u vas internet pretrazivac ukucajte ime vaseg domena i dodajte /portal (ili neko drugo ime koje ste izabrali), nakon cega se aktivira Joomla instalacioni panel. Primer : www.mojsajt.com/portal

Najpre se bira jezik instalacionog menija. Moze se odabrati opcija instalacije kroz srpski meni, ali u pitanju je samo deo instalacije, ne i kasnije jezik instaliranog sistema. Nakon odabira jezika, u ovom slucaju engleskog, bira se opcija next. Pogledajte sliku ispod :

Na sledecoj slici prikazana je stranica u okviru koje se vrsi provera parametara servera. Vas hosting provajder verovatno obezbedjuje podlogu i svi potrebni parametri bi trebalo da budu regularni. U prikazanom slucaju jedino je prikaz gresaka ukljucen, a preporuceno je da ta opcija bude iskljucena, medjutim to ne predstavlja bilo kakvu kljucnu gresku. Pogledajte sliku ispod :

Na sledecoj slici prikazana je GNU licenca slobodnog software-a. Licencu mozete procitati i nastaviti na naredni korak.

U koraku prikazanom na sledecoj slici upisuju se parametri baze dobijeni prilikom kreiranja baze i korisnika koji pristupa bazi. Upisuju se host, korisnik i lozinka (kod mene je localhost, joomla, joomla123, a vi upisujete vase podatke). Ispod tih parametara postoje i dodatne opcije koje se aktiviraju ukoliko se vrsi instalacija nad vec postojecom bazom, da li ce podaci biti obrisani, ili dodate nove tabele. U ovom slucaju dodatne opcije neće biti koriscene. Pristupa se sledecem koraku.

Na sledecoj slici prikazan je deo instalacije Joomla sistema gde se unose parametri za FTP pristup. Upisite tu FTP username, password i lokaciju FTPa. Ja vam preporucujem da kliknete na "Autofind FTP path" i dobicete automatsku lokaciju sa vaseg web servera. Ovi parametri se mogu i kasnije podesavati kroz administrativni panel. Pogledajte sliku ispod.

U sledecem koraku se upisuju primarni parametri Joomla sistema: naziv sajta, email adresa administratora, admin lozinka i potvrda admin lozinke sa kojom se kasnije pristupa administrativnom delu portala. U donjem delu stranice se bira da li ce baza sajta biti prazna ili popunjena primer podacima. Za one koji prvi put rade sa Joomla sistemom preporucuje se instalacija primer (sample) podataka, da bi se lakse uocila logika celokupnog sistema. Instalacija primer podataka se vrsi klikom na opciju "Install Sample Data"
    Ukoliko se vrsi migracija sa neke od predhodnih verzija vrsi se podesavanje dodatnih parametara instalacije. Ovom prilikom to nije potrebno.

Time je zavrsena instalacija Joomla sistema za upravljanje sadrzajem. Odmah nakon instalacije potrebno je obrisati instalacioni folder iz Joomla foldera na vasem FTPu. Tek nakon toga se moze pristupiti naslovnoj strani sajta, kao i administrativnom delu. Pogledajte sliku ispod.

Javnom delu Joomla sistema se u ovom slucaju pristupa upisom u web pretrazivac adrese www.mojsajt.com/portal ,dok se administrativnom delu pristupa upisom adrese www.mojsajt.com/portal/administrator.

Sada je sve na vama, ulogujte se na vas Joomla administrativni panel i podesite vas CMS kako zelite. Administrativni panel izgleda upravo ovako :

NAPOMENA : Pre nego sto postavite neko pitanje, molim vas da procitate CEO post bar dva puta. Sve je slikovno objasnjeno i cela procedura se moze uraditi kroz 10ak minuta.

Toliko o instalaciji Jommla CMS-a. Ukoliko izrazite zelju da napisem neki tutorial oko dodavanja komponenti u Joomla CMS, mozete mi poslati poruku pa cu napisati i to kada budem imao slobodnog vremena.
    Last edited by Kemis; 11-11-2010 at 15:00.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)