c++ uputstvo
Results 1 to 20 of 20

Thread: c++ uputstvo

Senior Member Array

Default c++ uputstvo

poz poz..zainteresovan sam da naucim neki jezik slican PAWN-u..prica se da je c++ tu negde i da c++ ima dosta mogucnosti, nije lak, a nadam se da moze biti zanimljiv

imam pitanje, da li moze objasnjenje da li je ovo moguce:
    zelim da napravim jednu malu aplikaciju (onaj jedan prozor sa nekoliko polja za upis)...kad se upise bilo sta u polju da ima button za Save npr i preko tog dugmeta ce da snimi u nekom fajlu to sto sam zapisao
    pa mi je malo nejasno preko cega bi se to radilo...sve u visual studiu da se odradi (kod funkcija + izgled) ili to mora nekoliko programa/jezika da bi se stvorilo? hvala unapred!

Junior Member Array

Znas kako kazu kod nas, google je i otac i majka.. Imas neke tutove i na yt ja msm. ☺️

Super Moderator Array klipica's Avatar

Ako planiras sa UI da se zezas bolje uci C#. Pawn najvise samo zbog viticastih zagrada lici na C++, zapravo su potpuno dva razlicita jezika, pogotovo moderni C++. Pored toga jezik je ogroman (kako sintaksno tako i standardna biblioteka), jako malo ljudi moze reci da zapravo "zna" C++.
    Code:
    #YoMama {
        width: 200%;
        overflow: visible;
    }

Senior Member Array

Hmm to nisam znao.. Kako su mi pricali ja sam skapirao da je c# podvrsta c++ i da zato ima dosta manje mogućnosti na njemu.. Hvala, sutra cu da vidim kakav je

Nije podvrsta, dosta su drugaciji.
    Code:
    #YoMama {
    }

Senior Member Array

Okej.. Zainteresovan sam za te programere jezike, mozda bih trazio negde posao sa ovim, ali videcemo da li mi je c# zanimljiv tj leži kao sto je pawn do sad

Senior Member Array

Pre svega, savetovao bih ti da ni ne kreces da ucis ako ucis samo zato da bi napravio tu jednu aplikaciju. Ako te stvarno zanima, mozes uciti bilo koj jezik i uglavnom ce ti svaki pruziti nesto korisno. C++ vazi za najkompleksniji jezik i dosta je 'zaguljen' za pocetnike. Mozda ne bi bilo lose da krenes sa C-om, u njemu naucis osnove, pa se posle prebacis na nesto drugo, videces vec sta te zanima. Opet, u redu je i da krenes sa C++ -om, ali trebace ti mnogo motivacije i jos vise zivaca Pogledaj i Python, on je verovatno i najlaksi za pocetnike jer ne moras da 'brines' za svaku sitnicu, sto bi ti u C++ -u najverovatnije i oduzelo najvise vremena(ne razumes sta je problem i ne mozes da resis, dok je u Pythonu to svedeno na minimum)
    Last edited by DecaK; 18-01-2019 at 18:09.
    double penetration sadomazo satisfaction
    kao svedski akcioni kada kazu action

Senior Member Array

Slazem se da je C najlakse za ucenje. Python nikako ne bi preporucio za pocetak zbog njegove sintakse koja je uzasna ako se na nju naviknes pa trebas da se prebacis na bilo sta drugo. C++ nemoj uciti ako vec nisi naucio neki jezik (pod neki jezik ne mislim na pawn vec na neki "opsti" jezik).
    Pomoc oko plugina, TS3-a, discord-a mozete dobiti samo u vidu objasnjenja.
    P.S. Nemojte smarati/hejtovati obzirom da to niko ne voli a ja licno cu samo da vas kuliram.
    P.P.S. Nemojte pitati stvari na PM vec otvori temu.

Senior Member Array

Hvala na savetima i odgovorima.. Kljucno je da necu c++ vec c# da krenem da gledam kako i sta.. Da li postoji neki domaci sajt/forum vezan za pitanja tog jezika ili mora to na stackoverflow npr da se pise za help?

Vecinu pocetnickih problema mozes rešite searchom, kako po raznim sajtovima tako i po StackOverflow (koji je bukvalno enciklopefija programiranja). Ako imas nesto sto ne mozes resiti, mozes realno i ovde pitati, u novoj temi.
    Code:
    #YoMama {
    }

Senior Member Array

Haha aj mogo bih i ovde da pitam..napravicu novu temu sutra, imam neku ideju, nesto sam krenuo da radim, pa me zanima kakve mogucnosti su jos moguce sa ovim jezicima

Senior Member Array

Quote Originally Posted by JocA1 View Post
    pa me zanima kakve mogucnosti su jos moguce sa ovim jezicima
    Mogucnosti su uvek neogranicene :)

VIP Member Array Megastorm's Avatar

Vidim ovde da te interesuje C#, pa posto vec imam oko 3 godine solidnog (radnog) iskustva verujem da ti mogu dati neke smernice.
    Ako se odlucis za C#, razmisli u kom pravcu zelis da ides.
    Ako hoces da krenes sa razvojem klasicnih desktop aplikacija (ono sto cesto imas prilike da vidjas kod starijih programa(C#)) jesu winforms aplikacije.
    Razvoj UI (kor. interfejsa) je dosta jednostavniji u odnosu na WPF(u nastavku vise), ali i pruza dosta manje grafickih mogucnosti. (*1)Prednost jeste u tome sto se vecina
    stvar moze uraditi tzv. "drag & drop" operacijom, tj. prevlacenjem kontrola na forme, i u tome sto vecina biblioteka danas podrzava i winforms aplikacije.
    Sa druge strane, Wpf (windows presentation foundation) aplikacije pruzaju daleko vise mogucnosti sto se tice izrade samog korisnickog interfejsa koriscenjem XAML-a(struktura koda je jako slicna XML-u,
    na cemu se i zasniva ceo XAML), lakse je raditi sa formama, kontrolama unutar formi, custom kontrolama, stilizovanjem kontrola (ova rec ce te progranjati ako se fokusiras na WPF ), itd.
    Jos jedna od prednosti jeste sto se veci deo stvari naucenih u radu sa WPF aplikacijama moze preneti i na Xamarin, alat za izradu *cross-platform* mobilnih aplikacija,
    jer je izradu UI moguce raditi u XAML-u (doduse, dosta je siromasniji od WPF varijante).

E sad, koliko vidim ti bi da pravis neku jednostavniju aplikaciju, za sta bih savetovao da krenes prvo da proucavas kako se prave winforms aplikacije, kako se ne bi bespotrebno zbunjivao.
    Isto tako, kao sto je Luka rekao, mogucnosti su u sustini ogranicene sa dva faktora:
    1. hardverom;
    2. tvojom mastom.

Prvi faktor ti nece (vrlo je mala verovatnoca) predstavljati problem, tako da je sve na tebi

Da napomenem da se C# moze koristiti i u razvoju Web aplikacija, kao i konzolnih (da, te "famozne" konzolne aplikacije koje sve smaraju, a zapravo i one imaju super primenu)) aplikacija,
    i aplikacije zasnovane na .Net Core (cross-platform, opet) mogu se pokretati na bilo kom od danasnjih modernih sistema.

Iskreno, sad nesto nevezano za tvoju temu, ali iz licnog iskustva, iako sam se do pre 3 godine bavio iskljucivo Pawn i PHP programiranjem,
    danas nema sanse da bih se vratio na to, jer sam video sta sve mogu da uradim koriscenjem samo jednog prog. jezika, koji je izuzetno mocan.

Sve sto mozes da uradis u C++ moguce je i u C#, s' tim sto se zna, C# ti nece sigurno dati zeljene performanse, jer je to jezik viseg nivoa od C++.

Eto toliko, valjda ce ovaj referat da ti bar malo pomogne

Senior Member Array

Hvala megastorme...malo mi je prosirilo poglede...ovu ideju za manji dekstop app sam imao jer vise volim da se testiram kad radim nesto sto mi je zanimljivo, a u medjuvremenu sam skapirao da je i koliko toliko korisna/prakticna stvar...u prici s drugarom govorili smo da je bolje da se to pretoci u Mobile app (andorid)...pa kapiram da je to onda prelazak sa Winforms na WPF (jer tu moze i Xamarin kucati, namenjen za mobilne?) ?
    posto gotovim kodiranje, mislim da cu sa ovim jezikom i traziti posao (deluje mi da ce da mi odrzi paznju da ga stvarno radim i naucim), verujem da ima posla za to kod nas...

VIP Member Array Megastorm's Avatar

Pa pazi, Xamarin (baziran na xaml-u) je dosta siromasniji od WPF-a.
    Jedina pozitivna stvar jeste to sto ako se naviknes na tu sintaksu, neces imati problem da se setas sa WPF-a na xamarin i obrnuto.
    Mada, ja sam u roku od par sati presao sa WPF-a na Xamarin, ima dosta razlika al' kad solidno naucis WPF nece ti tesko pasti prelaz.
    Moja preporuka ti je WPF pa onda Xamarin ako hoces da ucis C#. Winforms je poprilicno prevazidjen, msm ne omalovazavam ga, al' graficki ga WPF gazi u svemu.
    Uglavnom, ako budes negde zaglavio, cimaj, ja cu pomoci koliko mogu. Ne pratim preterano forum u poslednje vreme, jbg, radi se, al' koliko budem mogao izdvojicu vremena

Senior Member Array

Haha vazi, hvala puno.. Ovih dana kad sredim ispite sescu da malo bolje sve to pogledam i odlucim sta bih koristio, jer je i mene pawn smirio malo

Senior Member Array

Poz ljudi..imam opet jedno pitanje za c#, nadam se da neko zna odgovor
    Da li je moguce sa C# napraviti extenziju (plagin) za neki program? Mene konkretno zanima da li moze za SketchUp (2017)
    A sta bi mi trebalo? ukratko: arhitekte kad stave da se renderuju slike, to traje po 2 sata, i obicno stavljamo kasno uvece (oko 1-2) i obicno imamo 3-4 slika za cekanje...da li je moguce isprogramirati taj plagin koji bi npr na 2 sata sam pustio render (kliknuo na dugme u SketchUpu) i ujedno snimio dobijenu sliku...da se automatizuje? Jer nam ovi renderi ne daju mogucnost da odspavamo vise od 3 sata...nadam se da shavatate poenu i hvala unapred!

Senior Member Array

Poz ljudi..imam opet jedno pitanje za c#, nadam se da neko zna odgovor
    Da li je moguce sa C# napraviti extenziju (plagin) za neki program? Mene konkretno zanima da li moze za SketchUp (2017)
    A sta bi mi trebalo? ukratko: arhitekte kad stave da se renderuju slike, to traje po 2 sata, i obicno stavljamo kasno uvece (oko 1-2) i obicno imamo 3-4 slika za cekanje...da li je moguce isprogramirati taj plagin koji bi npr na 2 sata sam pustio render (kliknuo na dugme u SketchUpu) i ujedno snimio dobijenu sliku...da se automatizuje? Jer nam ovi renderi ne daju mogucnost da odspavamo vise od 3 sata...nadam se da shavatate poenu i hvala unapred!

Mozes preko macro recorder-a to jednostavno da snimis.

Senior Member Array

zanimljivo resenje..hvala..mada dok sam ga podesio, mogo sam 4 rendera da pustim

Senior Member Array

zanimljivo resenje..hvala..mada dok sam ga podesio, mogo sam 4 rendera da pustim
    Verujem, Zajebano jeste ali za mnoge stvari moze da posluzi.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)