Autorska Prava
Results 1 to 7 of 7

Thread: Autorska Prava

Junior Member Array

Default Autorska Prava

Pozdrav Ljudi neznam jel sam napisao na pravo mesto , ali kao sto naziv kaze interesuje me kako zasititi svoje radove .

U pitanju su muzicki Samplovi i Fotografije za fotografije znam da moze vodeni zig ali kako da t osve bude priblizno legalno.

hvala unapred.

Senior Member Array

Pa sve sto je napravljeno koriscenjem univerzalnih instrumenata preko FL Studia, Reason-a ili tvojim licnim instrumentima u studiu moze se exportovati sa licensama i napisati autorska prava i samim tim .mp3 .waw ili neki drugi tip formata bice zasticen dok ga neko ne uzme od tebe sa autorskim pravima. Samim tim ti bi trebao znati sta je free a sta se placa pa time mozes da dovedes neki red u tom biznisu, bitovi koje pravis za 5 minuta prodaj za dolar 2-3 ili ih daj free bez autorskih prava i naravno ne za komercijalnu korist, dok ono sto pravis slozenije i za cega koristis premium instrumente i elemente i za projekte za koje treba vreme napravis set licensi koje ces prodavati po razlicitim cenama tipa u iznosu od 30$ do 300$ u zavsnosti koje license su dozvoljenje.
    To je sto se tice bitova, samplova i same instrumental scene ukratko. To je mnogo slozenije ako se nadjes s nekim ko ima vise iskustva i ko se bavi time.

Sto se tice fotografije, fotografisanja, video scene itd za to ti treba malo vise maste, svaki od takvih umetnika ima neki svoj tag i poseban nacin na koji izdaje zavrseni proizvod i po tome ce se uvek prepoznati ciji je rad, uz tako nesto ja bih uvek svoju originalnost i trud promovisao nekim reklama i sponzorima i nudio svoj rad nekim manjim preduzecima i firmama i tako ostvario svoj nacin simbolisanja gde bi ljudi prepoznali moj rad.

Junior Member Array

Quote Originally Posted by n0 GoOd View Post
    Pa sve sto je napravljeno koriscenjem univerzalnih instrumenata preko FL Studia, Reason-a ili tvojim licnim instrumentima u studiu moze se exportovati sa licensama i napisati autorska prava i samim tim .mp3 .waw ili neki drugi tip formata bice zasticen dok ga neko ne uzme od tebe sa autorskim pravima. Samim tim ti bi trebao znati sta je free a sta se placa pa time mozes da dovedes neki red u tom biznisu, bitovi koje pravis za 5 minuta prodaj za dolar 2-3 ili ih daj free bez autorskih prava i naravno ne za komercijalnu korist, dok ono sto pravis slozenije i za cega koristis premium instrumente i elemente i za projekte za koje treba vreme napravis set licensi koje ces prodavati po razlicitim cenama tipa u iznosu od 30$ do 300$ u zavsnosti koje license su dozvoljenje.
    To je sto se tice bitova, samplova i same instrumental scene ukratko. To je mnogo slozenije ako se nadjes s nekim ko ima vise iskustva i ko se bavi time.

Sto se tice fotografije, fotografisanja, video scene itd za to ti treba malo vise maste, svaki od takvih umetnika ima neki svoj tag i poseban nacin na koji izdaje zavrseni proizvod i po tome ce se uvek prepoznati ciji je rad, uz tako nesto ja bih uvek svoju originalnost i trud promovisao nekim reklama i sponzorima i nudio svoj rad nekim manjim preduzecima i firmama i tako ostvario svoj nacin simbolisanja gde bi ljudi prepoznali moj rad.
    odogovor mi je vise nego zadovoljavajuci pogotovo za audio deo ,doduse pitanje je za moju sestru i mogu da kazem da je znacilo , sad ja sam danas trazio po YT kako exportovoati a da moze da se dodanjena licensa .

ako mozda ti znas kako ide taj deo bio bi znaci mnogo zahvalan u njeno ime . jer se ubi muceci danas a nisam nasao
    Last edited by LordRazzor; 31-07-2020 at 18:33.

Senior Member Array

To je vec slozeniji deo.
    Trebace ti mnogo novca za license, a za autorska prava bi trebala da na pocetku projekta ili na kraju projekta ( zavisi od toga preko kojeg software-a tj programa ona to zeli da uradi ) napise svoja autorska prava kao sto su:
    Ime i Prezime
    Kontakt
    Zanr
    Datum
    Vreme
    Mesto
    I njeno umetnicko ime

Ja se bavim time vec dugi niz godina i mogao bih da joj pomognem sto se tice toga svega od pocetka do kraja, od pravljenja zvukova do zavrsenog proizvoda sa tekstom i instrumentalima ukljucujuci i master za isto.

Da se vratim ponovo na license. Ona to ne moze da exportuje sa licensama. License ti postavljas kada prodajes neki instrumental ili audio.
    To je vec zahtevnija stvar jer je za to potrebno mnogo novca. Najlakse je da onapravis svoj chanel na YT i da postavljas svoje instrumentale sa tvojim tagovima na svakih 8 bita u instrumentalima, i napises license u deskripciji.
    License zavise od toga sta bi ona kao pod " licensom " smatrala da je bezbedno od kradje i imitacije njenih instrumentala.
    License su dozvole koje ce ona da omoguci kupcu tog instrumentala
    Postoje oni koji uzmu instrumental i napisu tekst i snime pesmu ali ne smeju da je promovisu jer je instrumental ogranicen licensom i autor zadrzava pravo da ih tuzi ili uzmi njihov novac zarad njegovog truda.
    Dok pored toga moze da daje license koje dozvoljavaju sva prava kupcu tog instrumentala ali i dalje taj instrumental ne moze da se preproda ili tako nesto.
    Znaci license pravis ti, sto ti mislis da treba da bude napisano kao,licensa to ce biti napisano.
    Za uspesnu stvar ukratko:
    YT Chanel
    Instrumentali sa tagovima njenog umetnickog imena na svakih 8 bitova
    Autorska prava koja su zadrzana i zasticena kasnije i od strane YT
    License na slici ekrana i u deskripciji
    Nalozi na svim socijalnim mrezama radi promovisanja
    Kontakt e-mail
    Websajt sa order skriptom i preview za instrumentale

I to je to

Zaboravih za autorska prava, ukoliko popuni svaki field ostaje jos jedan field gde moze da napise sta se dogadja ukoliko neko prekrsi autorska prava.

Junior Member Array

naravno znam da tu ima puno stvari i puno stavki , prvo bitno smo istrazili sokoj ali to njoj jednostavno se ne isplati iz razloga sto zbog stanja sa ovim korona virusom nema daljih projekata koje moze da radi .
    pa joj je pala napamet ideja da radi samplove i da prodaje kod nje na sajtu , pogotovo mi se svidja ta njena ideja sto to nisu samplovi za pesme , vec vise razni zvukovi za tipa radio drame , serije ,filmove itd.

znam da tipa moze kod amerikanaca da se plati 55eura i tipa da se odradi copiright za ceo cd album i to nije mnogo , ali i to se ceka oko godinu dana ,a i za svoj webshop opet gledamo neku naj jednostavnju opciju za pocetak.

Senior Member Array

Quote Originally Posted by LordRazzor View Post
    naravno znam da tu ima puno stvari i puno stavki , prvo bitno smo istrazili sokoj ali to njoj jednostavno se ne isplati iz razloga sto zbog stanja sa ovim korona virusom nema daljih projekata koje moze da radi .
    pa joj je pala napamet ideja da radi samplove i da prodaje kod nje na sajtu , pogotovo mi se svidja ta njena ideja sto to nisu samplovi za pesme , vec vise razni zvukovi za tipa radio drame , serije ,filmove itd.

znam da tipa moze kod amerikanaca da se plati 55eura i tipa da se odradi copiright za ceo cd album i to nije mnogo , ali i to se ceka oko godinu dana ,a i za svoj webshop opet gledamo neku naj jednostavnju opciju za pocetak.
    Za tako nesto bi onda trebao veoma fin i dobar opis svega kad se odazove zvuk tih samplova, neka video prezentacija ne bi uopste bila losa, tipa neka kratka serija sa tim specijalnim zvukovima drame i video scena sa vizuelnim prikazom istog, to bi po meni bilo jako zarazno i privlacno.
    Opet tu dolazi YouTube i samo dobro reklamisanje.

Junior Member Array

n0 Go0d hvala ti puno dao si nam bas puno stvari za razmisljanje i naravno ova stvaka video prezentaciaj tih samplova mislim da bi to bilo mozda i najbolja ideja.

Doduse to cu joj danas reci tvoje savete pa naravno i javljam sta samo uradili povodom tog pitanja .

Jos jednom hvala.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)