Izrada WEB Sajtova - Tutorial za pocetnike + Vezbe - Page 2
Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 51 to 80 of 80
    Senior Member Array

Molim administratore da obrisu svaki post osim postova sa tutorialom. I ovaj da obrisu ! ! ! ! ! ! ! !sto pre. Hvala ! ! ! ! ! ! !

Moje tutoriale i plugine mozete pronaci OVDE.
    Sredjivanje Zombie Plague servera, javite se ovde

<3 CS Forever Zombie Plague <3 - 193.192.59.62:27015

Member Array

Nisam nigde video? kako da stavim da se slika prostire preko cijelog ekrana? ako neko moze nek mi kaze trebam brz odgovor!?

Senior Member Array

Code:
    body{
    background-image: url(bg.jpg);
    width:100%;
    height: 100%;
    }

Senior Member Array

Obrasci tj. Forma

Forme od nas traze da ih mi popunimo. Danas svaki skoro sajt ima svoje formulare i oni zadaju dinamicnost Web Stranici. Vama forme nece biti odma potrebne, tako ako ne zelite da ih znate ne morate ni da ih ucite. Ali uvek vredi znati, a jednom cete i morati da ih naucite. Da nema formi, na sajtu bi se videlo samo ono sto su dizajneri koji su kodirali sajt napisali u izvornom kodu sajta. Forme se zadaju u HTML tagu ali podatke koje uzmu od posetioca sajta salju na preradu drugim skriptama kao sto su PHP.

Code:
    Elementi forme su:

Text box - Polje u kome unosimo tekst od jedne reči do jedne rečenice.
    Password field - Polje u koje upisujemo šifre.
    Hidden field - Sakriveno polje. Prosledjuje podatke koje posetioci nisu upisali i koji im nisu vidljivi ali su bitni su za dalju obradu unetih podataka.
    Text area - Područje u kome unosimo tekst od jedne reči do čitavih nekoliko pasusa
    Check box - Potvrdni okvir. Omogućava posetiocima da čekiranjem izaberu jednu ili više opcija od ponudjenih.
    Radio button - Radijsko dugme. Slično kao i Check box ali posetioci čekiranjem biraju isključivo samo jednu opciju od više ponudjenih.
    Drop-down menu - Spuštajući izbornik. Smisao je isti kao i kod Check box-a, ali se koristi ako se nude veliki broj opcija, na primer desetak ili stotinak. Kad bi smo 100 opcija pisali Check box-om trebala bi nam metar strana, a ovako se pravi padajući izbornik sa klizačem i sve je elegantnije i lepše.
    File upload - Polje za unošenje fajlova. Na primer slika, tekst fajlova video klipova, i drugih fajlova.
    Submit button - Dugme na koje kliknemo kad popunimo formular. Kad se klikne na to dugme onda forma prosledjuje te naše podatke drugim skriptama na obradu, na primer PHP skripti.
    Reset button - Reset dugme briše sve što smo popunili u formi da bi opet krenuli sa novim popunjavanjem jer smo recimo napravili mnoge greške.
    Image button - Slikovno dugme. To je dugme koje može imati istu upotrebu kao Submit dugme ali se Image button može i slikovno dekorisati. Submit dugme ne može jer ga definiše sam brauzer po defaultu.

c/p sa bubaj.com
    Ja cu u ovom tutorialu objasniti neke osnovne funkcije oznacavanja forme ali ne sve !

Ja cu objasniti ovde neke osnove. Ali ne sve. Ako zelite sve da naucite mozete da nadjete tutorial na w3schools.com ili nekom drugom sajtu. Mozda vam oko forma nece biti sve jasno sada (nije ni meni bilo), ali kada naucite PHP sve ce vam biti i vise nego jasno. Vama je vazno da znate da zadate formu.
    Znaci, sve forme zadajete izmedju tagova FORM (<form> , </form>
    Znaci. Forma dolazi ovde:
    Code:
    <form>
     -- Ovde dolazi vasa forma 
    </form>
    Formi moramo da zadamo ime. I to se radi pomocu atributa NAME.
    Code:
    <form name="imemojeforme">

</form>
    Takodje, kada korisnik ukuca nesto u formu i klikne na dugme submit, on salje formu na obradu. Ali mi moramo da napisemo gde se ta forma salje na obradu i to radimo pomocu atributa ACTION.
    Code:
    <form action="cgi/obradafajla.cgi">

</form>
    Postoje dve metode prenosa podataka i one moraju da se definisu. Atribut kojim se definiše metoda prenosa je METHOD.
    Dve metode su:
    Code:
    GET
    i
    Code:
    Code:
    <form method="POST">

</form>
    Ovo do sada sto smo pisali se nista nije desavalo u Web Stranici (ako ste proveravali).. Sada cemo da malo dodamo 'dinamike' ovde

Prvo cu objasniti sta je Submit button. Submit dugme je obavezno u svim formularima. Kada se nesto ukuca u formular i klikom na submi dugme taj text sto je ostavio posetilac sajta se prenosi na obradu u na primer PHP skriptu.

Submit dugme zadajete ovako:
    Code:
    <form name="imevaseforme">
         <input type="submit" value="Posalji" name="submit">
    </form>
    otvorite ovo u Web Stranici i dobicete dugme koje ste sigurno MNOGO puta videli na internetu.
    Atribut value zadajte sta ce pisati na dugmeto umesto 'Submit". U ovom slucaju to je Posalji. A vi mozete da napisete sta hocete.
    Ali ne mozemo samo submit dugme da ostavimo zato sto ono nema nikakvog smisla ako nema obrasca gde se kuca text

Prvo cemo da napravimo jedan mali obrazac - text box. Na kome se kuca mali text (jedna rec do jedne recenice).
    Code:
         <input type="text" name="imeobarsca">
    </form>
    Nas ovde zanima <input type="text" name="imeobarsca">... Otvorite ovaj kod u Web Pretrazivacu i dobicete ovakav rezultat:

Code:
    http://slike.milf-hosting.info/images/1334223281.jpg
    Sada u obrasac mozete da ukucate kakav god zelite text. A klikom na dugme 'Posalji' to sto se ukucali se salje na obradu... (Naravno sada se nista nece desiti, zato sto nemamo nikakvu skriptu koja ce da obradjuje taj text koji ste vi ukucali).

Takodje postoji jos jedno dugme pored dugmeta Submit. To je dugme reset. I to dugme sluzi da kada se klikne na njega da se sve vrati kako je bilo. Znaci klikom na to dugme se ponistava sav text koji ste ukucali u obrascu.
    Code:
         <input type="text" name="tekst1">
         <input type="reset" value="Resetuj">
    </form>
    Ako nesto napisete u obrascu klikom na dugme 'Resetuj' to se ponistava sto se napisali i obrasac je opet prazan.

Password

U obrascu za password se umesto slova ispisuju tackice koje se ne vide i to skoro imaju svi sajtevi koji traze logovanje i registraciju. Tag ovog atributa je
    Code:
    <input type="password">
    Sve ostalo je apsolutno isto kao kod textbox-a.
    Primer:
    Code:
         <input type="password" name="tekst1">
         <input type="reset" value="Ponisti">
    </form>
    Dobijate sledeci rezultat kad isprobate ovaj kod i nesto napisete u obrasac:

Code:
    http://slike.milf-hosting.info/images/1334223647.jpg
    Text Area

Text Area sluzi da se u njemu kuca veliki text. Ovde mozete pisati text u koliko god zelite redova za razliku od Text Boxa.

Primer:
    Code:
          <textarea cols="50" rows="10" name="text">
    Ovo je text koji pise u obrascu dok vi nesto ne napisete. Ovaj text nije obavezan. 
          </textarea><br>
          <input type="submit" value="Posalji" name="submit"><br>
          <input type="reset" value="Resetuj">
    </form>
    Ovim dobijate sledeci rezultat:

Code:
    http://slike.milf-hosting.info/images/1334223997.jpg
    Sigurno se pitate sta znaci ovo:
    Code:
    cols="50" rows="10"
    cols="50" znaci koliko ce da bude sirok obrazac...
    rows="10" znaci koliko ce da bude visok obrazac...

Izmedju textarea tagova dolazi text koji ce se po defaultu nalaziti u obrascu. Taj text nije obavezan.

To je to sto se tice ovog tutoriala. Ima jos toga sto se tice obrasaca ali to nemam vremena sada pa cu neki drugi put i to da objasnim.

P.S. Malo sam se koristio sajta bubaj.com da ne bi radio iz svoje glave da nesto ne pogresim. Ali tutorial je i ovaj ceo moj.

Senior Member Array

hvala...puno...moze neki tut da iskodiram npr..sajt..sto sam uradio u photoshopu...?

Senior Member Array

Quote Originally Posted by LOL? View Post
    hvala...puno...moze neki tut da iskodiram npr..sajt..sto sam uradio u photoshopu...?
    Pa za to i sluzi ceo ovaj tutorial :/

Senior Member Array

aha..sad sam shvatio...koji sam bot...inace opet....puno ti hvala...

Senior Member Array

Quote Originally Posted by LOL? View Post
    aha..sad sam shvatio...koji sam bot...inace opet....puno ti hvala...

Nema na cemu. Samo kad bi jos neki administrator imao volje da obrise ne bitne postove vama bi bilo lakse da ucite

Veliki poznavalac cs materije! Array

E, glej vako
    Ovo sa boxevima i time mi je sve jasno, ali mi nije jasno kako ja iz .psd rada da napravim css + html, el treba da seckam il sta vec?
    MILF AWP [Respawn] [Fast DL] - Connect via STEAM

Senior Member Array

Quote Originally Posted by Ikac View Post
    E, glej vako
    Ovo sa boxevima i time mi je sve jasno, ali mi nije jasno kako ja iz .psd rada da napravim css + html, el treba da seckam il sta vec?

Napraviš sve u HTML-u, a u CSS samo stavljaš slike sa rada iz photoshopa tako što npr. isječeš pozadinu za navigaciju, pa staviš da se ponavlja u navigaciji u CSS-u, pa onda pozadinu za box, pa logo, etc.

U biti, nema nikakve olakšice ili nešto, i dalje moraš da kodiraš ručno i da uzimaš malu sliku po sliku i dodaješ... ja nikad ne radim čitav sajt u photoshopu zato što ne znam da radim tu neke osnovne stvari koje znam kodirati, i zato ja uvijek kodiram dio po dio i onda po potrebi pravim slike u PS-u, gledam koja se uklapa itd... i opet isti rezultat dobijem kao i neko ko je čitav svoj sajt uradio u PS-u, pa ga iskodirao... dok sam ja paralelno kodirao i radio u PS-u (kad zatreba koja slika itd.)
    Frizurica sređena... pomorandža ceđena... brodski podovi...morski plodovi... podno grejanje... intimno brijanje... samo urbano... urbano...

Quote Originally Posted by phaenomeN View Post
    Napraviš sve u HTML-u, a u CSS samo stavljaš slike sa rada iz photoshopa tako što npr. isječeš pozadinu za navigaciju, pa staviš da se ponavlja u navigaciji u CSS-u, pa onda pozadinu za box, pa logo, etc.

U biti, nema nikakve olakšice ili nešto, i dalje moraš da kodiraš ručno i da uzimaš malu sliku po sliku i dodaješ... ja nikad ne radim čitav sajt u photoshopu zato što ne znam da radim tu neke osnovne stvari koje znam kodirati, i zato ja uvijek kodiram dio po dio i onda po potrebi pravim slike u PS-u, gledam koja se uklapa itd... i opet isti rezultat dobijem kao i neko ko je čitav svoj sajt uradio u PS-u, pa ga iskodirao... dok sam ja paralelno kodirao i radio u PS-u (kad zatreba koja slika itd.)

Aha, znaci uzmem dizajn i onda ono sto moze da se iskodira rucno (boxevi i ta sranja) iskodiram, a sto ne moze isecem i dodam u rad?

Senior Member Array

pa od prilike. Inace, i meni je ovo na pocetku bio problem. Vremenom ces shvatiti. Ima jedan rad samo ne znam tacno koji je mislim da je ovo:
    http://www.youtube.com/watch?v=i5OxP5dTetA
    http://www.youtube.com/watch?v=rrEk9exJHBQ
    gledaj kako on to secka

Ne zaboravi da pre pocetka svakog sajta stavljas ovo ispred <html> taga
    Code:
    <!doctype html>
    to sluzi da sajt izgleda isto u svim browserima.

Senior Member Array

Aha, znaci uzmem dizajn i onda ono sto moze da se iskodira rucno (boxevi i ta sranja) iskodiram, a sto ne moze isecem i dodam u rad?

Evo npr. ovaj dizajn (ne obaziri se na to kakav je, brzo sam nešto odradio da bi ti mogao objasniti ):

http://www.dodaj.rs/f/34/b5/3llBKvtQ/ggg.png

Iz njega ćeš isjeći ono što se ne može iskodirati (slike):

Navigaciju:

Za naslov box-a bg:

bg:

i logo:

ostalo sve iskodiraš, a te slike samo u CSS-u pozoveš gdje treba da budu (boxbg, navbg, bodybg, logo, etc.)
    i uvijek kad siječeš, sijeci što manje slike u širinu.. npr. navigaciju sam mogao isjeći 1x50 i staviti je na repeat-x kod kodiranja, i ovako ću je staviti ali će duže trebati da se učita (ali opet ne mnogo, djelić sekunde )
    Frizurica sređena... pomorandža ceđena... brodski podovi...morski plodovi... podno grejanje... intimno brijanje... samo urbano... urbano...

Hvala obojici, veceras cu da se igram sa tim
    k+

Senior Member Array

Znaci kao sto tije pha rekao.

Kad imas negde sliku kao ovu da treba da koristis:

Stavljaj 1px width, a height ostavi koliko treba da bude kako bi se brzo ucitavalo.

Quote Originally Posted by MiljanX View Post
    Znaci kao sto tije pha rekao.

Kad imas negde sliku kao ovu da treba da koristis:

Stavljaj 1px width, a height ostavi koliko treba da bude kako bi se brzo ucitavalo.
    Oki, el mozete jos samo da mi kazete koje su standardne dimenzije za sajt, pita drug sto radi dizajn

Senior Member Array

Quote Originally Posted by ikac View Post
    oki, el mozete jos samo da mi kazete koje su standardne dimenzije za sajt, pita drug sto radi dizajn :d
    960 * xxxx

Quote Originally Posted by Nikola Nik View Post
    960 * xxxx
    960 je visina u pikselima a xxx je random sirina u pikselima ?

Senior Member Array

960 je visina u pikselima a xxx je random sirina u pikselima ?
    Ne. 960 je sirina, a visinu stavljas koliko tebi odgovara.

Gledaj. Sajt uvek smesti u 960px. Ali ti mozes da stavis dok pravis sajt da je sirina 1200. Ali ga uvek pravi da bude u 960 da bi se prilagodjavao svim dimenzijama racunara.

Ne. 960 je sirina, a visinu stavljas koliko tebi odgovara.

Gledaj. Sajt uvek smesti u 960px. Ali ti mozes da stavis dok pravis sajt da je sirina 1200. Ali ga uvek pravi da bude u 960 da bi se prilagodjavao svim dimenzijama racunara.
    Ok, hvala
    Jos jedno pitanje, kad on sad napravi dizajn, sta ce meni psd kad mogu da seckam i iz obicne jpg slike?

Senior Member Array

Ok, hvala
    Jos jedno pitanje, kad on sad napravi dizajn, sta ce meni psd kad mogu da seckam i iz obicne jpg slike?
    To je malo teze shvatiti ali vremenom ces shvatiti i ja kad sam bio pocetnik nisam ni znao sta ce mi koji k ps da pravim sajteve.

Ti iz Photoshopa uzimas slike koje su ti potrebne. A sve ostalo radis pomocu kodova, iz photoshopa uzimas ono sto ne mozes da uradis kodovima.

To je malo teze shvatiti ali vremenom ces shvatiti i ja kad sam bio pocetnik nisam ni znao sta ce mi koji k ps da pravim sajteve.

Ti iz Photoshopa uzimas slike koje su ti potrebne. A sve ostalo radis pomocu kodova, iz photoshopa uzimas ono sto ne mozes da uradis kodovima.
    ma kapiram ja to, ali sto ne bi mogo da isecem iz obicne .jpg ili .png ili neke trece slike nego mi treba .psd fajl?

Edit: Ovo je bio moj 4000-ti post
    Last edited by Ikac; 25-04-2012 at 01:00.

Senior Member Array

ma kapiram ja to, ali sto ne bi mogo da isecem iz obicne .jpg ili .png ili neke trece slike nego mi treba .psd fajl?
    Zato sto je tebi nekad potrebna slika bez pozadine, ako uzimas neki text sa efektom, njega uzimas bez pozadine. A to moze samo ps.

Super Moderator Array a1r-m4x's Avatar

zato što ti ponekad treba samo delić nekog layera koji se ne vidi jasno dok ostale layere ne sakriješ, u principu izvodljivo je sve sa jpg slike ali kvalitet znatno lošiji i posao teži

Odgovaram samo na mailove, i na PM kada mi neko trazi mail

Junior Member Array

Dobar je tutorial za izrada web stranica, jel imas mozda kakav YT kanal?

Junior Member Array

Može još neki link za tutoriale za izrada web stranica?

Senior Member Array

Quote Originally Posted by Wladi View Post
    Može još neki link za tutoriale za izrada web stranica?
    Dizes temu staru 4god.

Respect to Iwantchitzz

Senior Member Array

Quote Originally Posted by Cyber_Police -.-" View Post
    Dizes temu staru 4god.
    Reklamni botovi.

Junior Member Array

Pozdrav svima, ima li jos aktivnih koji znaju dobro raditi sa HTML&CSS a da bi hteo pomoci. PM me ako je neko zainteresovan, hvala :P

Senior Member Array

Quote Originally Posted by kaaa View Post
    HostName: [0.3.7] San Union Role Play
    Address: 173.249.0.248:8067
    Players: 11 / 50
    Ping: 52
    Mode: SUnion Script v1.0
    Language: -
    Spameri opet

Respect to Iwantchitzz

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)